Projekty domów jednorodzinnych – indywidualne rozwiązania

Projekt nowoczesnego domu jednorodzinnego we Wrocławiu, dzielnica Wrocławia; Leśnica, wizualizacja 3d

Spis treści:

Projekty domów jednorodzinnych są jednymi z najbardziej popularnych projektów. W tym artykule znajdują się niezbędne informacje odnośnie projektu domu jednorodzinnego. Przeanalizowaliśmy, dlaczego lepszym rozwiązaniem jest wybór indywidualnego projektu domu zamiast zakupu gotowego projektu.

Projekt domu jednorodzinnego na zamówienie

Projekty domów jednorodzinnych na zamówienie gwarantują inwestorom pełną, kompleksową usługę. Oprócz samego projektu domu w zakres obsługi inwestycji wchodzi obsługa formalno-prawna. Kontakt z odpowiednimi urzędami, złożenie odpowiednich wniosków i poprawnie opracowanej dokumentacji w konkretnych jednostkach administracji architektoniczno-budowlanej jest zawiłym, często rozciągniętym w czasie procesem. Należy podjąć wiele pośrednich kroków przed wystąpieniem o decyzję pozwolenia na budowę. Warto powierzyć to zadanie profesjonalistom, którzy dzięki swojemu doświadczeniu przeprowadzą ten proces możliwie najsprawniej i wykonają projekt domu na zamówienie na miarę potrzeb inwestora.

Nowoczesne projekty domów z poddaszem użytkowym

Indywidualny projekt domu jednorodzinnego skrojony jest wprost pod potrzeby przyszłego użytkownika z uwzględnieniem jego estetycznych upodobań. Podczas projektowania brane są pod uwagę wszelkie indywidualne aspekty. Należą do nich wszelkie wymagania określone w aktach prawa miejscowego, uwarunkowania działki lub terenu oraz wytyczne klienta. Dzięki indywidualnemu podejściu architekta może powstać idealny projekt domu.
 
Przed rozpoczęciem pracy nad projektem nasze biuro architektoniczne przeprowadza analizę uwarunkowań i ankietę przedprojektową z klientem. Dzięki temu przystępując do projektowania mamy pełen zakres przedstawionych wytycznych
Założenia przestrzenne i bryłowe będą zupełnie inne dla domów na wąską działkę na terenie o ścisłej zabudowie, a inne dla domów na rozległej działce wśród natury. W przypadku małych działek nasi projektanci będą dążyć do jak najbardziej optymalnego wykorzystania przestrzeni, przygotują najprawdopodobniej projekt domu z poddaszem użytkowym. Gdy powierzchnia działki nie jest ograniczeniem inwestor może pozwolić sobie na dom parterowy z osobnym lub wbudowanym garażem.
 
Więcej informacji o analizie uwarunkowań i koncepcji zawiera wpis Projekt koncepcyjny – czym jest dokładnie.

Projekty domów naszego biura

W zależności od wytycznych inwestora oraz uwarunkowań terenu przygotowujemy projekty domów parterowych, domów z poddaszem użytkowym z dachem dwuspadowym lub kopertowym. Idealny projekt domu dla każdego z inwestorów będzie wyglądał inaczej. Dzięki doświadczeniu naszych projektantów jesteśmy w stanie spełnić oczekiwania klienta i zaproponować idealny projekt domu. W zależności od upodobań inwestora mogą to być projekty domów nowoczesnych lub domów w stylu tradycyjnym. 

Poniżej przedstawiamy kilka ujęć projektu domu jednorodzinnego wykonanego w naszej pracowni, który doczekał się realizacji i aktualnie świetnie służy jego mieszkańcom.

W swoim portfolio mamy wiele zrealizowanych projektów domów jednorodzinnych. Zachęcamy do zapoznania się z indywidualnymi projektami domów, które wykonaliśmy na zlecenie i zgodnie z wytycznymi naszych klientów i ich bliskich:

Różnice pomiędzy projektem indywidualnym a projektem gotowy

W przypadku zakupu gotowego projektu z katalogu inwestor musi wziąć pod uwagę konieczność dostosowania projektu do konkretnej działki oraz usługi adaptacji gotowego projektu. W licznych przypadkach adaptowania gotowych projektów domów, oprócz zmian, które wymusza działka i jej uwarunkowania, wprowadzane są dodatkowe zmiany inwestorskie. Wszystkie takie dodatkowe zmiany wprowadzane do projektu generują dodatkowy koszt. W związku z tym zdarza się, że przy szczególnie skomplikowanych zmianach w projekcie ostateczny bilans kosztów jest niekorzystny.  Z tego względu rekomendujemy skorzystanie z usługi architekta od A do Z i cieszenia się z powstania indywidualnego projektu domu, który będzie uwzględniał indywidualne potrzeby przyszłych użytkowników. Dodatkowym aspektem jest konieczność spełnienia przez projekt wymagań przepisów prawa określonych w Rozporządzeniu Ministra Rozwoju w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego. Jest to jeden z warunków potrzebnych do zatwierdzenia projektu przez odpowiedni organ administracji architektoniczno-budowlanej i w efekcie uzyskania pozwolenia na budowę.

W przypadku działek o nietypowym ukształtowaniu czy wymaganiach szczególnie warto skorzystać z pomocy profesjonalnej pracowni. Bardzo trudnym zadaniem jest znalezienie gotowego projektu domu z katalogu, który będzie odpowiedzią na potrzeby funkcjonalne inwestora, będzie podobał się pod względem estetycznym oraz wpasuje się na zastane warunki działki. Przykładowo na wąską działkę lub na teren o dużym spadku czy ze skarpą. Zakup działki na terenie strefy ochronnej lub gruntach rolniczych generuje dodatkowe konieczne działania przed złożeniem projektu domu do zatwierdzenia i uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na budowę. Nasze biuro architektoniczne dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu ma kompetencje do poprowadzenia procesu inwestycyjnego w optymalny sposób. 

Oczywiście nie dyskwalifikujemy gotowych projektów domów. Uważamy jednak, że w przypadku inwestycji o szczególnych warunkach realizacja budynku o indywidualnych rozwiązaniach zaproponowanych przez pracownię architektoniczną są lepszym wyborem od zakupu gotowego projektu z katalogu. W przypadku budowy budynku na podstawie projektu domu można uniknąć wielu zmian na etapie realizacji, bo zgodnie z założeniem projekt powinien odpowiadać potrzebom inwestora od początkowego etapu projektu.

Osiedla domów jednorodzinnych projektu naszej pracowni

Nasze biuro projektowe oferuje również usługę większych projektów inwestycyjnych. W swoim dorobku posiadamy doświadczenie projektowania większych założeń urbanistycznych, które obejmowały całe osiedla domów jednorodzinnych. W przypadku domów na wąską działkę powszechnym rozwiązaniem jest stosowanie domów w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej. 

Poniżej przykładowe propozycje projektów domów autorstwa naszej pracowni. 

Zapraszamy do zapoznania się z projektami osiedli domów jednorodzinnych naszego autorstwa:

Projekty domów nowoczesnych – budowa

Gwarancją dobrze zrealizowanego projektu domu jest wybór profesjonalnego wykonawcy, który z dbałością o szczegóły i jakość materiałów wykonuje swoją pracę. Przy realizacji projektu domu ogromną pomocą na budowie jest nadzór i obecność architekta projektanta. Jest on w stanie rozwiać wszelkie wątpliwości na budowie i na bieżąco rozwiązywać wszelkie problemy, które zawsze niespodziewanie mogą pojawić się na placu budowy. W trakcie nadzoru autorskiego podczas budowy domu architekt może wprowadzać zmiany bądź inne konieczne rozwiązania. W ten sposób jest w stanie zapobiec różnym problemom realizacyjnym, co uchroni inwestora przed poniesieniem niepotrzebnych, dodatkowych kosztów. 

Wśród usług świadczonych przez nasze biuro OBA Architekci jest oczywiście opcja nadzoru autorskiego w okolicy Wrocławia, jak i w całej Polsce, z której zachęcamy do skorzystania! Projektant wspiera inwestorów swoją wiedzą, doświadczeniem i znajomością aktualnych warunków, które panują na rynku branżowym. Z tego względu jest w stanie wspomóc w doborze odpowiednich materiałów budowlanych i wykończeniowych, które znajdą balans pomiędzy jakością a ceną materiału. Projektant jest pomocą przy optymalizacji projektu domu aż do obiektu taniego w budowie. 

Oprócz architektonicznych projektów domów i osiedli nasze biuro wykonuje aranżacje wnętrz. Więcej informacji w projektach wnętrz znajduje się na stronie Projekt mieszkania – wnętrze, a zrealizowane projekty można zobaczyć w zakładce Projekt wnętrza domu. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą i umówienie na spotkanie w naszym biurze