Projekt mieszkania – wnętrze

Projekt wnętrza domu w Bolesławcu, ciepłe i przejrzyste wnętrza zaprojektowane przez architektów

Spis treści:

W aktualnym czasie coraz więcej inwestorów decyduje się na zlecenie zaprojektowania wnętrz swojego mieszkania. Czasami zdarza się, że zleceniodawcy przychodzą do projektantów jedynie z określonym budżetem. Innym razem inwestor posiada konkretny zamysł i zostawia projektantowi przestrzeń do zaaranżowania w danym stylu. Projekt mieszkania, o ile nie narusza głównej konstrukcji budynku, nie wymaga wystąpienia do jednostki administracyjnej z wnioskiem o pozwolenie na budowę ani zgłoszeniem budowy. Projekt mieszkania należy do typowo aranżacyjnego rodzaju projektów.

Podejście naszej pracowni do projektowania wnętrz

Nasze biuro podejmuje całościowe podejście do tematu procesu projektowego. Niezależnie, czy tematem jest projekt dużego budynku, czy projekt kuchni w mieszkaniu. Chcemy przeprowadzić i wesprzeć inwestora w całym procesie projektowo-realizacyjnym. Projekt mieszkania jest o tyle istotnym projektem, że jest to miejsce do życia jego lokatora. Miejsce odpoczynku, relaksu, życia rodzinnego, a w ostatni czasie coraz częściej również i pracy w epoce pracy zdalnej, na przykład w branży IT. Z tego względu mieszkanie odgrywa tak istotną rolę w życiu i jego jakości, dlatego chcemy swoją wiedzą i doświadczeniem wesprzeć przyszłych mieszkańców w stworzeniu idealnie skrojonej pod ich potrzeby przestrzeni do życia.

Wnętrza mieszkania i domu – spotkania wstępne do projektowania wnętrz

Zgodnie z polityką i zasadami działania naszej firmy przed przystąpieniem do prac projektowych następuje spotkanie projektantów z przyszłymi lokatorami mieszkania czy domu. Zespół projektowy pragnie poznać przyszłych mieszkańców, ich wymagania, potrzeby i upodobania.

Przeprowadzona zostaje 
ankieta przedprojektowa, z której można wyciągnąć wnioski i wytyczne zleceniodawców względem projektowanej przestrzeni. Uwzględniana jest zarówno funkcjonalność i wygoda użytkowania, styl i design wnętrz, koszty realizacji i eksploatacji. Wszelkie pomysły, preferowany styl i design są brane pod uwagę przy projektowaniu mieszkania. 

Mieszkanie w stylu – aranżacje i inspiracje

Przy przystąpieniu do prac projektowych staramy się poznać preferowany styl urządzenia mieszkania danego inwestora. Chcemy poznać jego zainteresowania i sposób spędzania czasu, żeby móc zaproponować odpowiednią przestrzeń. Zbieramy inspiracje i pomysły różnej skali. Czasami chodzi o całokształt przestrzeni i jej styl. Innym razem charakterystyczny detal jest na pierwszym planie, a reszta stanowi dla niego dopełniające tło.

 

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi projektami wnętrz mieszkań i domów dostępnymi w zakładce Projekt wnętrza domu.

Projektowanie mieszkania – funkcjonalność

Mieszkanie, tak jak każda inna przestrzeń, musi być przede wszystkim funkcjonalna. Na nic najpiękniejszy wystrój, jeśli przestrzeń nie będzie dobrze działać, będzie niewygodna i niefunkcjonalna.

Nasz zespół projektowy w pierwszym kroku rozwiązuje zadaną przestrzeń. Znajdujemy najlepszy sposób na funkcjonowanie układu danych pomieszczeń. Chodzi o relacje pomiędzy poszczególnymi elementami projektu. Są to gabaryty, odległości pomiędzy nimi. 

 

Poniżej rzuty kilku pomieszczeń z projektów mieszkań wykonanych przez OBA Architekci.

Piękne wnętrza – moodboard

W następnym kroku przechodzimy do doboru poszczególnych materiałów wykończeniowych. Projektujemy sposób wykończenia przegród budowlanych, jak ściany, podłogi, sufity, i dobieramy elementy meblowe. Bardzo istotny jest ogólny design mieszkania. Ogromną różnicę w projekcie mieszkania wprowadzają charakterystyczne detale i dodatki, kolor czy ciekawe oświetlenie.

 

W trakcie doboru materiałów i elementów wystroju mieszkania czy innego wnętrza tworzymy zestawienie pomysłów w formie moodboardu. W trakcie spotkań architekta wnętrz z przyszłym użytkownikiem projektowanego mieszkania przedstawiamy dobrane elementy wykończenia wnętrz. W ten sposób można sprawdzić i na żywo przekonać się, czy dane materiały dobrze ze sobą wyglądają i czy odpowiadają inspiracjom i stylowi wnętrza. Wystrój wnętrza powinien odpowiadać inspiracjom przyszłego mieszkańca.

Koszt realizacji projektu wnętrz

Koszt realizacji mieszkania głównie zależy od wybranych zastosowanych w projekcie wnętrza materiałów. Projekt mieszkania zazwyczaj na dalszym etapie projektowym obejmuje również usługę wyceny elementów użytych w projekcie wnętrza. Cena materiałów i elementów, takich jak meble czy dodatki, zależy od jakości tych elementów i ich prestiżu. W projekcie wnętrza mieszkania mogą zostać użyte budżetowe rozwiązania, na przykład systemowa ikea. W zależności od wysokości budżetu można postawić na designerskie rozwiązania i meble należące do klasyki. Należy wszystkie aspekty wziąć pod uwagę przy projektowaniu wnętrza.

Projektowanie wnętrz poszczególnych pomieszczeń mieszkań i domów

Oczywiście jest możliwe i zdarza się zaprojektowanie przez nasz biuro tylko jednego pomieszczenia, a nie całego wnętrza danego budynku czy mieszkania. Może być to projekt kuchni, salonu, sypialni, kawalerki lub małego mieszkania, apartamentu czy domu.