Przemysł – architektoniczna baza wiedzy

Projekt hali przemysłowej wraz z biurowcem dla firmy Controltec, Wrocław, rok 2019

Spis treści:

Przemysł – kierunki i czynniki wpływające na branże przemysłową

W aktualnym konsumpcyjnym świecie ogromną część projektowanych budynków stanowi architektura przemysłowa. Powszechnym zjawiskiem jest gromadzenie się firm o produkcji przemysłowej pod większymi miastami w pobliżu węzłów komunikacyjnych. Czynnikami lokalizacji fabryk w takich miejscach jest stosunkowo bliskość do zamieszkania pracowników oraz dostęp do ciągów komunikacyjnych czy kolei, które sprzyjają dystrybucji produkowanych towarów. Produkcja przemysłowa i gospodarka nieustannie się rozwija, dlatego przestrzeń produkcyjna i organizacja pracy również muszą być stale dostosowywane do nowych technologii.

Przemysł – główne funkcje

Budownictwo przemysłowe ma zapewniać potrzebne i dostosowane do konkretnych gałęzi przemysłu przestrzenie pracy. Oczywiście podstawową funkcją będzie produkcja. Do prawidłowego działania należy dołożyć dodatkowe funkcje, a każda z nich będzie miała inne wymagania co do przestrzeni. Zazwyczaj miejscem pełniącym funkcję produkcyjną jest hala przemysłowa. Ze względu na gabaryty maszyn i systemów linii produkcyjnych hale przemysłowe posiadają duże wewnętrzne rozpiętości o otwartej przestrzeni. Dzięki temu hale mogą zmieniać swoje przeznaczenie i towary w nich produkowane ze względu na elastyczność przestrzeni. Obiekty, w których wykorzystywane są niebezpieczne dla zdrowia substancje i materiały chemiczne muszą być odpowiednio zabezpieczone. Muszą zapewniać bezpieczne warunki pracy pracownikom.

W bezpośrednim związku z fabrykami są hale montażowe i obiekty magazynowe. Są to miejsca do składania, przechowywania i przygotowania do spedycji towarów. Zakłady produkcyjne różnią się w zależności od używanego systemu produkcji oraz sposobu magazynowania. Więcej informacji o halach magazynowych i sposobach przechowywania wytwarzanych materiałów znajduje się we wpisie Projekt magazynu

Oprócz przestrzeni przeznaczonych do typowo do produkcji przemysłowej fabryki potrzebują również zabudowań, które zapewniają odpowiednie warunki pracy pracownikom. Należą do nich części socjalne, które obejmują szatnie, jadalnie, bloki sanitarne. W zależności od rodzaju prac wykonywanych przez pracowników i używanych technologii występują różne rodzaje szatni. Mamy do czynienia z systemami szatni czystych, brudnych, mieszanych.

Strategie rozwoju przemysłu i ich wpływ na architekturę

Budynki związane z przemysłem powstają w coraz szybszym tempie. Trend panujący w tym sektorze naszych klientów to optymalizacja procesu projektowego i duży nacisk na sprawną realizację inwestycji w jak najkrótszym czasie. Częstym zjawiskiem jest rozwój danego zakładu i chęć rozbudowy o kolejne hale produkcyjne, części biurowo-administracyjne, hale magazynowe czy parkingi i place manewrowe. W momencie realizacji projektu zwracamy uwagę na dynamiczny rozwój firm związanych z przemysłem. Staramy się wykonywać projekty w taki sposób aby dawały one możliwości dalszej rozbudowy.

Architektura przemysłowa w wydaniu naszej pracowni

Nasi projektanci biura OBA Architekci mieli już do czynienia z wieloma projektami przemysłowymi, które dotyczyły zróżnicowanych działalności i gałęzi przemysłu. Zachęcamy do zapoznania się ze zrealizowanymi projektami budownictwa przemysłowego dostępnymi w zakładce Projekt budynku przemysłowego. Poniżej przedstawiamy przykładowe projekty naszego autorstwa.

 

Biznesowe podejście w projektowaniu przemysłowym

Wiemy jak ważne jest sprawne zarządzanie produkcją i cała logistyką występującą w branży przemysłowej. Tak samo podchodzimy do tematu w trakcie realizacji projektu budynków przemysłowych. Działamy na specjalnie przygotowanych harmonogramach prac. Wykonujemy indywidualne raporty postępu procesu projektowego w czasie całego procesu projektowego. Daje to inwestorowi pewność, że jego zlecenie będzie wykonane w czasie z najwyższą starannością o najmniejsze szczegóły.