Nowoczesne biuro – pomysły i rozwiązania

nowoczesne biuro, projekt nowoczesnego biura wrocław, architekci wrocław

Spis treści:

Podstawowe elementy które budują nowoczesne biura

Biuro składa się z wielu elementów, które należy staranie ze sobą dopasować. Myśląc o nowoczesnym biurze musimy uwzględnić takie elementy jak: wykończenie podłogi, wykończenie ścian, rozwiązanie sufitowe jakie zostanie wykorzystane w projekcie, oświetlenie, meble i dodatki które zbudują przestrzeń wyjątkowego biura. Bardzo ważne jest to jaki charakter wnętrza chcemy osiągnąć. Musimy zastanowić się tutaj nad formą poszczególnych elementów, ich kolorystyką a także strukturą. Pamiętajmy także o tym, że bardzo istotną kwestią jest dobór poszczególnych rzeczy z myślą o ich codziennym użytkowaniu.

Najważniejsze kwestie w projektach biur

Naszym zdaniem we wnętrzach biurowych najważniejszą kwestią jest prawidłowe oświetlenie miejsc pracy. Nie tylko natężenie światła ale także jego barwa wpływa na dobry komfort pracy. Kolejną rzeczą nad którą powinniśmy się mocno zastanowić jest wykończenia posadzki. Pewne pomieszczenia w biurze są eksploatowane bardziej a inne mniej. Niektóre z nich powinny być odporne na zabrudzenia, gdzie w innych podstawowe znaczenie będzie miała antypoślizgowość wykończenia posadzki. Zwróćmy uwagę na kwestię elementów budujących przestrzeń biura, ponieważ często za podobne pieniądze możemy uzyskać efekt wymarzonego biura lub stworzyć przestrzeń, która nie będzie spełniała naszych oczekiwań. 

Wybór wysokiej jakości materiałów oraz elementów wyposażenia

Sprawdzeni wykonawcy, wysokiej jakości materiały oraz wyposażenie które będzie służyło nam przez wiele lat to podstawy prawidłowej realizacji nowoczesnego biura. W biurze OBA Architekci zawsze stawiamy na produkty, które mają dobry stosunek jakości do ceny. Koszty związane z realizacją biura nigdy nie są małe ale w wielu przypadkach można szukać oszczędności. Z naszego doświadczenia wynika, że największe sumy pieniędzy pochłaniają elementy wyposażenia oraz dodatki, które są użyte w projektach. Niestety to one najczęściej nadają niepowtarzalnego klimatu przestrzeni biurowej stanowiąc dopełnienie całego tła jakim są sufity, wykończenia ścian czy wykończenia posadzek.

Układ funkcjonalny i ergonomia pracy

Podczas projektu tego typu realizacji należy pomyśleć o prawidłowym rozmieszczeniu biurek do pracy dla swoich pracowników czy ilości pomieszczeń jakie znajdą się w biurze. Ważną kwestią są odległości np. pomiędzy poszczególnymi działami (myśląc o projekcie w dużej skali) czy odległoś lodówki od mikrofalówki w pomieszczeniu socjalnym (myśląc o projekcie w mikro skali). Rozwiązanie te muszą być przemyślane aby biuro funkcjonowało prawidłowo i było miejscem do którego osoby tam pracujące będą chętnie wracać.

Nieskończona ilość rozwiązań aranżacji wnętrz nowoczesnego biura

Przestrzeń do pracy w której funkcjonujemy na co dzień może być zaaranżowana na wiele sposobów. Mogą być to całkowicie inspirujące przestrzenie. Biura nasycone duża ilością kolorów w których bodźce napędzające do pracy wynikają wyłącznie z wykonanej aranżacji. W innym przypadku może to być miejsce sprzyjające wyciszeniu. Minimalistycznie przestrzenie biurowe dające możliwość pracy w skupieniu i koncentracji.

Duża ilość zieleni, zastosowanie różnych kształtów geometrycznych i form czy stonowane przestrzenie biurowe zrealizowane ze smakiem i stylem? W jakim charakterze widzisz swoją przestrzeń biurową?

Biuro daje możliwość nieskończonej ilość rozwiązań jego aranżacji. Czytaj dalej aby dowiedzieć się więcej o rozwiązaniach jakie stosujemy w naszych projektach. 

Elementy wykończenia oraz wyposażenie nowoczesnego biura. Dodatki i dekoracje używane w naszych projektach

Elementów, które mogą urozmaicić przestrzeń nowoczesnego biura jest tak naprawdę nieskończenie wiele. Niepowtarzalnego charakteru mogą dodać okładziny ścian w postaci tapet, drewnianych lameli, zielonych ścian, czy form 3d urozmaicających przestrzeń. Na rynku jest wiele dostępnych materiałów i produktów, które mogą zostać użyte na wykończenie podłogi lub zostać zastosowane jako elementy wykańczające sufit. Niepowtarzalny design wnętrza biura docenią z pewnością pracownicy, klienci i inne osoby korzystające z tej przestrzeni. Krzesła, biurka, obrazy, donice, lady recepcyjne a także szafy; to tak naprawdę tylko kilka przykładów, które wykorzystywane są do zbudowania całej przestrzeni biurowej. 

Wykończenie detali nowoczesnego biura

Podczas realizacji aranżacji biura tak jak we wszystkich innych projektach, które są realizowane należy zwrócić szczególną uwagę na wykończenie detali. Jest to bardzo ważne aby sprawdzić roboty wykonane przez wykonawców. Szczególnie należy mieć na uwadze połączenia pomiędzy poszczególnymi elementami wykończenia wnętrz. (sufity podwieszane, oświetlenie, wykończenia ścian, dodatkowe elementy takie jak lamele, czujki oświetleniowe, trasy kablowe). Świetnie opracowany projekt to nie wszystko. Wyspecjalizowani fachowcy to klucz do udanej realizacji. Specjaliści, którzy nie mają poczucia estetyki gwarantują niechlujnie wykonane połączenia poszczególnych elementów na budowie.  Tak ważne jest dobieranie sprawdzonych ekip budowlanych aby uniknąć złych efektów podczas finalnej realizacji projektu biura.  

Najczęściej występujące przestrzenie uwzględniane w naszych projektach biur

Wykonujemy wiele projektów biur w naszej pracowni. Tym sposobem poznajemy oczekiwania naszych klientów co do przestrzeni jakie powinny zostać uwzględnione w większości projektów. Najczęściej projektowane pomieszczenia to:

  • Typowe pomieszczenia biurowe – rozróżnić można tutaj pomieszczenia typy open space oraz zwykłe pokoje stanowiące miejsce pracy dla maksymalnie 6 pracowników.
  • „Hot desk” – oddzielne stanowisko pracy nie przypisane do żadnego pracownika. W dobie pracy zdalnej „hot deski” zyskały na dużej popularności. Najczęściej odbywa się to poprzez rezerwację miejsca pracy na dany dzień.
  • Chillout room – pomieszczenie w które służy do odpoczynku i spędzeniu czasu w oderwaniu od pracy. Zazwyczaj połączony z pomieszczeniami socjalnymi. W chillout room znajdziemy umilacze czasu takie jak piłkarzyki, ścianki wspinaczkowe, konsole do gier itp.
  • Sale konferencyjne – bardzo ważne pomieszczenia służące do przeprowadzenia zebrań, działań grupowych i spotkań z klientami.
  • Pomieszczenia socjalne – przerwa na obiad czy rozmowa przy kawie z przyjaciółką z pracy? Dobrze zaprojektowane pomieszczenia socjalne to podstawa.
    Budki telefoniczne – czasami istnieje potrzeba zamknięcia się sam na sam ze sobą i pracy bez zbędnych rozpraszaczy. Wygłuszone, ciche i małe pomieszczenia spiszą się w tym przypadku idealnie.

Pracownia architektoniczna a projekt biura

Naszym zdaniem warto zaufać dobrej pracowni projektowej, która będzie odpowiedzialna za projekt nowoczesnego biura od A do Z. Tylko w pełni prowadzony projekt z odbywającymi się nadzorami autorskimi nad inwestycją ma szanse zakończyć się sukcesem. Liczba zagadnień i detali, które należy rozwiązać podczas prac projektowych jest ogromna. Współpraca z odpowiednim biurem architektonicznym gwarantuje przewidywalny efekt aranżacji przestrzeni biurowej.

Na koniec odsyłamy do kilku naszych aranżacji, które wykonywaliśmy dla firm zlokalizowanych we Wrocławiu. Jesteśmy dumni, że mogliśmy przyczynić się do powstania wyjątkowych miejsc pracy zlokalizowanych w naszym mieście: