Znaczenie renowacji budynków

Widok zrealizowanej renowacji elewacji budynku.

Spis treści:

Renowacja budynków wśród tak dużej liczby starych budynków w naszym najbliższym otoczeniu, które wymagają chociażby odświeżenia wyglądu, a często generalnego remontu i modernizacji, jest ważnym zagadnieniem.

Definicja renowacji

Według słownika języka polskiego PWN renowacja to po prostu „odnowienie czegoś, zwłaszcza budynków”. Renowacja zatem może dotyczyć nieskończonej liczby elementów. Przedmiotem powszechnie podlegającym renowacji, aktualnie często z powodu mody, są meble drewniane i ich tapicerka. W tym wpisie skupimy się jednak zgodnie z definicją renowacji na odnawianiu budynków. Poniżej znajdują się najważniejsze informacje, z którymi należy się zaznajomić przed podjęciem się renowacji budynku. 

Czas na odnowienie starych obiektów

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac na starym obiekcie budowlanym należy sprawdzić, czy nie jest on objęty ochroną konserwatorską. Trzeba sprawdzić, czy obiekt znajduje się na terenie wyznaczonej strefy ochronnej lub występuje w ewidencji czy rejestrze zabytków.

Po nowelizacji prawa budowlanego zgodnie z rozporządzeniem z września 2020 r. wszystkie roboty budowlane wykonywane przy obiekcie wpisanym do rejestru zabytków wymagają uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę. Oznacza to, że należy złożyć do odpowiedniej jednostki administracyjnej wniosek o pozwolenie na budowę wraz z wymaganymi załącznikami, w tym trzema egzemplarzami projektu budowlanego. Natomiast roboty budowlane na obszarze wpisanym do rejestru zabytków wymagają zgłoszenia. Do obu wniosków należy dołączyć pozwolenie wydane przez właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Przed rozpoczęciem prac projektowych dobrze jest przeprowadzić research i dowiedzieć się, jak budynek wyglądał oryginalnie. Mogą to być informacje pobrane z oryginalnej dokumentacji lub na przykład z historycznych pocztówek na portalu fotopolska, z którego pochodzi poniższy rysunek.

Przeprowadzenie renowacji i konserwacja obiektu

Projektowanie renowacji starego budynku wymaga specjalistycznej wiedzy. Jakość wykonanej usługi renowacji zależy od technologii, sposobu, techniki i precyzji wykonanych prac oraz jakości wykorzystanych produktów. Działania renowacyjne powinna przeprowadzić ekipa profesjonalistów w danym fachu. W celu utrzymania odnowionego starego budynku w dobrym stanie należy pielęgnować i impregnować poszczególne elementy.

Jakość i efekt wykonanej renowacji zależy od jakości wykonania poszczególnych detali. Nie mogą one wyglądać sztucznie czy nienaturalnie. Podstawą renowacji jest odnowienie i wydobycie oryginalnego charakteru budynku. Bardzo ważne jest zastosowanie odpowiednich produktów renowacyjnych, na przykład tynków renowacyjnych po uprzednim oczyszczeniu i impregnacji powierzchni przy użyciu odpowiednich narzędzi.

 

Bardzo istotnym elementem wizualnej oceny renowacji jest trafiony dobór kolorów farb. Chodzi zarówno o duże płaszczyzny ścian budynków jak i kolor detalu, na przykład drewna stolarki drzwiowej czy okiennej. W starych budynkach stolarka z drewna często była malowana farbą w intensywnych kolorach, kasztanowym lub zielonym.

Usługa projektu renowacji starych budynków

Poniżej przedstawiamy wykonana realizację renowacji budynku – ośrodka opiekuńczo-leczniczego. W zakres wykonanych usług projektowych wchodziła termomodernizacja budynku wraz z doborem koloru zastosowanych farb. Zdjęcia przedstawiają elewację budynku przed i po wprowadzonymi zmianami renowacyjnymi.

Projekt renowacji w zakresie usług OBA Architekci

Jeżeli poszukujesz odpowiedniego biura architektonicznego do wykonania projektu renowacji, to OBA Architekci to świetny wybór. Zachęcamy do zapoznania się ze zrealizowanymi pod naszym okiem projektami i do umówienia się na spotkanie po więcej informacji! Przeprowadźmy wspólnie metamorfozę Państwa nieruchomości!