PROJEKT ARCHITEKTONICZNY ZAKŁADU OPIEKUŃCZO-LECZNICZEGO, OBORNIKI ŚLĄSKIE

Inwestor: Inwestor prywatny

Projekt: 20130612

Zakres opracowania: koncepcja rozbudowy, projekt budowlany, pozwolenie na budowę

Powierzchnia użytkowa: 2100 m2

Funkcja: Zakład opiekuńczo-leczniczy

Lokalizacja: Oborniki Śląski ul. Trzebnicka

Projekt rozbudowy domu opieki w Obornikach Śląskich

Stworzenie nowego obiektu w ramach zakładu opiekuńczo-leczniczego na istniejącym, historycznym terenie parkowym w Obornikach Śląski był wyjątkowym projektem architektonicznym. Nasze biuro projektowe OBA Architekci Wrocław zaproponowało dla placówki nowoczesne rozwiązania, które nie tylko były użyteczne dla tego typu zakładu, ale również doskonale komponowały się z otoczeniem.

Punktem wyjścia do nowego projektu zakładu opiekuńczo-leczniczego w Obornikach Śląskich był teren, na którym znajdowała się placówka. Charakteryzował się on niezwykłą, historyczną i przyrodniczą wartością otoczenia, ponieważ inwestycja miała zostać zrealizowana w parku, którego centralną częścią jest dwudziestowieczny pałacyk w eklektycznym duchu.

Wchodząc na teren posesji, nie wiadomo było, który budynek jest głównym punktem tego miejsca. Dzięki wizji lokalnej, na której można było poczuć atmosferę parku oraz dominację bryły pałacu osnutego kojącym cieniem rosnącego tam starodrzewia, założenia projektowe wręcz nasunęły się same.

Założenia projektu domu opieki w Obornikach Śląskich

Nowa zabudowa absolutnie nie mogła dominować istniejącej historycznej zabudowy, wręcz powinna stanowić jej uzupełnienie oraz tło. Nowo powstający budynek musiał przybrać formę lekkiej, rozczłonkowanej zabudowy pawilonowej, charakterystycznej dla parkowych realizacji.

W projekcie domu opieki nawiązaliśmy do obecnej zabudowy bazując przede wszystkim na idei tego miejsca. W ten sposób chcieliśmy uszanować historyczną oś założenia, która została zawarta w tym parku. W celu uzyskania efektu „podporządkowania” nowego budynku, zaprojektowaliśmy obiekt, który w zestawieniu z istniejącą zabudową pozbawiony został dużej ilości detali.

Co zostało zawarte w projekcie zakładu opiekuńczo-leczniczego?

Projekt domu opieki w Obornikach Śląskich zakładał bryłę, którą przecięliśmy dodatkowo pionowymi wcięciami. Dzięki czemu zmniejszyliśmy optycznie masę budynku i zgubiliśmy nieco z jego faktycznego rozmiaru. Piętro zostało cofnięte tak, aby jego masa nie obciążała lekkiego parteru.

Parter budynku zakładu opiekuńczo-leczniczego został ukryty w głębokim podcieniu. W ten sposób zabudowa naturalnie wtapia się w otoczenie otaczającego parku. Subtelności całości projektu nadają trejaże umieszczone w parterze.

W projekcie zakładu opiekuńczo-leczniczego postawiliśmy na połączenie szarości oraz naturalnych elementów w postaci drewnianego wykończenia elewacji. Taka kolorystyka doskonale wkomponowała się w zieleń parku. Materiały naturalne (drewno) podkreślają związek nowej zabudowy z otaczającą go przyrodą i nienachalnie wtapia budynek w otaczający teren.

W jaki sposób nawiązaliśmy do historycznego układu tego miejsca? Drewno jako materiał dominujący przywodzi na myśl charakterystyczne zabudowania parkowo-pawilonowe, charakterystyczne dla miejscowości uzdrowiskowo wypoczynkowych. Dodatkowo projekt domu opieki przewidywał częściowe pokrycie budynku zielonymi pnączami, które zintegrowały obiekt z zielenią parkową.

Przyjazna przestrzeń dla osób starszych i schorowanych. Projekt biura architektonicznego OBA Architekci.

Specjalizujemy się w projektowaniu praktycznych budynków, które pozwalają na łatwiejsze funkcjonowanie osób z ograniczeniami zdrowotnymi . W naszych projektach staramy się zapewnić osobą potrzebującym szybszą regenerację w dobrze zorganizowanym i estetycznym otoczeniu. Jeżeli jesteś zainteresowany współpracą z naszym biurem architektonicznym przejdź do zakładki KONTAKT.