PROJEKT ELEWACJI OŚRODKA OPIEKUŃCZO-LECZNIEGO, SZCZAWNO-ZDRÓJ

Inwestor: Elderis Sp. z o.o.

Projekt: 20210101

Zakres opracowania: koncepcja architektoniczna, projekt budowlany, projekt wykonawczy, pozwolenie na budowę.

Funkcja: Ośrodek Opiekuńczo-Leczniczy

Lokalizacja: Sczawno-Zdrój

Realizacja: 20210302

Projekt elewacji ośrodka opiekuńczo-leczniczego, Szczawno-Zdrój

Kolejny inwestor z branży ochrony zdrowia zaufał naszemu studio architektury OBA Architekci Wrocław. Tym razem został zlecony nam projekt elewacji budynku ośrodka opiekuńczo-leczniczego.

Zlecenie to miało miejsce na malowniczym i uzdrowiskowym terenie Szczawna-Zdroju. Cieszymy się, że to właśnie my mieliśmy przyjemność w odzyskaniu dawnego blasku tego zabytkowego budynku.

Jako biuro architektoniczne z Wrocławia byliśmy odpowiedzialni za: koncepcję architektoniczną, projekt budowlany, projekt wykonawczy oraz uzyskanie pozwolenia na budowę. Czy udało nam się przywrócić pierwotny willowy charakter tego miejsca w nowoczesnym wydaniu? Zobacz jaki projekt elewacji przedstawili nasi architekci dla inwestora.

Nowa elewacja dla zabytkowego budynku opiekuńczo-leczniczego, Szczawno-Zdrój

Uzdrowiskowy charakter malowniczego Szczawna-Zdroju znany jest już od średniowiecza. Z tego powodu lokalna architektura bogata jest w zabudowania zdrojowe, do których należy jeden z najstarszych obiektów pensjonarnych (XIX w.) w tej lokalizacji – zakład opiekuńczo-leczniczy, znany wcześniej pod nazwami Villa Belvedere i Berghaus, obecnie Zacisze.

Najważniejszym punktem w projekcie remontu elewacji i dachu tego budynku było przywrócenie mu dawnych walorów estetycznych. Obiekt ten przez lata był poddawany licznym przeróbkom, modyfikacjom i uproszczeniom, przez co został niemal całkowicie pozbawiony detalu architektonicznego. Do tego zaniedbana i zniszczona elewacja, zaburzenie proporcji i powojenna dobudowa wpłynęły w znacznym stopniu na utratę willowego charakteru tego budynku.

Zgłębienie jego historii pozwoliło nam na nawiązanie do pierwotnych podziałów i proporcji elewacji. Inspirując się dawnymi pocztówkami i fotografiami, udało nam się przywrócić reprezentacyjną formę obiektu, m.in. dzięki zastosowaniu okiennic, gzymsów, pilastrów, płycin między pasami okien oraz doborze odpowiedniej kolorystyki tynku elewacyjnego.

Klasyczny styl przy użyciu nowoczesnych rozwiązań

Poza zmianą elewacji, istotnym aspektem projektu domu opieki było poprawienie efektywności energetycznej budynku. Docieplenie przegród zewnętrznych oraz wymiana pokrycia dachu wraz z warstwami izolacji termicznej i zabezpieczeniem przed wilgocią w znacznym stopniu pozytywnie wpłynęły na ogólny stan techniczny oraz zmniejszenie kosztów eksploatacji.

Szukasz specjalistów, którzy są w stanie wykonać pełną dokumentację techniczną renowacji istniejącego budynku?

Zajmujemy się nie tylko budową nowych obiektów ale także przywracamy budynkom dawny blask. Jeżeli jesteś zainteresowany współpracą z naszym biurem architektonicznym, umów się na rozmowę poprzez zakładkę KONTAKT.