PROJEKT DOMU JEDNORODZINNEGO I, PODLASIE

Projekt: 2021

Zakres opracowania: koncepcja

Powierzchnia użytkowa: 148 m2

Funkcja: mieszkalna - dom jednorodzinny wolnostojący

Lokalizacja: Podlasie

Projekt konkursowy jest odpowiedzią na intensywnie zabudowywaną przestrzeń na terenach wiejskich i podmiejskich województwa podlaskiego. Ma na celu stworzenie domu typowego wpisującego się jednocześnie w tradycję konkursowego obszaru. Inspiracją była regionalna zabudowa pod względem układów przestrzennych, materiałów budowlanych, kształtowania elewacji i programu użytkowego. Mając na uwadze zmiany w codziennym życiu i technologii, w projekcie nawiązano dialog z tradycyjną architekturą tak, by projektowany dom odpowiadał na potrzeby współczesnego mieszkańca.

Wnioskiem z analizy architektury regionu jest wyznaczenie istotnych jej elementów:

  • stosunkowo wąskie działki budowlane;
  • zabudowa niska, elewacje głównie szczytowe;
  • symetria w kształtowaniu elewacji;
  • budynki gospodarcze na działce ustawiane prostopadle lub równolegle w uporządkowany sposób, budynek mieszkalny najbliżej ulicy, zdobiony;
  • elewacje frontową poprzedzał ogród kwiatowy;
  • wysunięty przed bryłę budynku przedsionek, wyraźnie się od niej różniący;
  • drzwi wejściowe umieszczone na dłuższej ścianie budynku;
  • drewniana elewacja, układana pionowo, poziomo lub w tzw. jodełkę;
  • zaznaczenie otworów okiennych w postaci kontrastujących z elewacją ram, okiennic, zdobień;
  • piec jako serce domu, wokół niego toczyło się codzienne życie.

Odnosząc się do wymienionych cech charakterystycznych zaproponowano współczesną wersję tradycyjnej zabudowy, która powiela je w sposób niedosłowny. Elewacja szczytowa skierowana w stronę ulicy, poprzedzona roślinnością, zaakcentowana zdobieniem – jodełką z desek drewnianych, wyraźnie zaznaczone odcięcie parteru od poddasza, okna wyróżniają się kolorową ramą, od strony ogrodu zastosowano również okiennice. Dekoracyjny, szklony przedsionek znajduje się pomiędzy budynkami, na dłuższej elewacji, łączy budynek mieszkalny z gospodarczym, który obecnie spełnia on rolę garażu i przestrzeni technicznej. Obydwie bryły wpisują się wymiarami i kątem nachylenia dachu (45º) w zabudowę tradycyjną.

Wnętrze domu zostało dostosowane do potrzeb czteroosobowej rodziny na przestrzeni nieprzekraczającej 150 m2, której symbolicznym centrum jest kominek dostępny z salonu, jadalni, kuchni i komunikacji, wokół niego gromadzą się codziennie domownicy.

Ze względu na założenie konkursowe: zaprojektowane domy mają być propozycją dla rodzin o średnich dochodach i umiarkowanej zdolności kredytowej, podjęta została decyzja o podzieleniu założenia na dwie bryły i zlokalizowaniu części prywatnej (pokoje i sypialnia) na poddaszu użytkowym jednej z nich. Ogranicza to w znacznym stopniu koszty budowy, utrzymania i eksploatacji oraz wielkość działki.