Projekty aranżacji wnętrz – pomysły i inspiracje

Projekt biura dla firmy SI Consulting, projekt wnętrza biura, architekci i design, projekt wnętrz biurowych, design, styl i aranżacja wnętrz

Spis treści:

Aranżacja wnętrza, zarówno jej układ funkcjonalny jak i wystrój, są ogromnie ważne dla komfortu użytkownika danej przestrzeni. Dobrze zaprojektowana przestrzeń może podnieść samopoczucie i działać w konkretnie zaplanowany sposób, na przykład ukoić nerwy lub dodać energii osobie przebywającej w danym pomieszczeniu. Wszystko zależy od zastosowanych rozwiązań. W poniższym artykule znajdziecie Państwo garść przydatnych informacji odnośnie procesu projektowego oraz pomysłów i inspiracji na aranżację wnętrz.

Projektowanie wnętrz – funkcja

Elementem wpływającym na rozwiązanie i pomysł danego pomieszczenia zawsze jest jego funkcja. W zupełnie inny sposób projektuje się wnętrza mieszkań, inaczej przestrzenie biurowe, sale konferencyjne i wnętrza budynków produkcyjnych czy przemysłowych.

 

Występująca w danym miejscu funkcja determinuje klimat przestrzeni, jaki chcemy uzyskać za pomocą środków aranżacji wnętrz. Wszystkie metody mają na celu wspomóc prawidłowe użytkowanie przestrzeni i odpowiedzieć na jej potrzeby.

Mieszkanie oraz przykładowo wszelkie przestrzenie przeznaczone do relaksu w większych przestrzeniach biurowych projektowane są w taki sposób, by użytkownik poczuł się w nich bezpiecznie i komfortowo. Używa się przyjemnych kolorów, ciepłego światła i miękkich materiałów.

Zupełnie inne podejście do aranżacji przestrzeni występuje w miejscach pracy. Przestrzeń ta ma sprzyjać koncentracji, pozbawiana więc będzie wszelkich elementów rozpraszających i zbytnio przyciągających uwagę. Miejsce bardziej charakterystycznych elementów wystroju znajdzie swoje miejsce w strefie wejściowej , czyli reprezentacyjnej oraz w przestrzeniach wspólnych jak pomieszczenie socjalne czy chillroom.

W przestrzeniach pracy specjalistycznej nie ma miejsca na elementy niezwiązane bezpośrednio z pracą. Będą one minimalistyczne, proste, a czasami wręcz sterylne. Ostateczny wygląd i trwałość realizacji zależy od dokładności i precyzji wykonanych prac przez specjalistów oraz od jakości użytych materiałów budowlanych i wykończeniowych.

Aranżacja wnętrz biurowych

W przestrzeniach biurowych można wyodrębnić kilka stref, które różnią się funkcjami i przez to również wymaganiami i potrzebami. Strefa wejściowa, gabinety dyrektorów, sale konferencyjne projektuje się w sposób reprezentacyjny. Pomieszczenia te maja wskazywać rangę firmy czy przedsiębiorstwa. Przestrzenie biurowe projektuje się również wydzielając różne style pracy, będzie to standardowo open space i mniejsze biura indywidualne. Dodatkowo pojawiają się niewielkie pomieszczenia spotkań czy salki skupienia, które pozwolą na przeprowadzenie rozmów telefonicznych w spokoju bez dźwięków pracującego biura.

Dodatkowymi przestrzeniami, które w obecnych czasach powszechnej pracy zdalnej mają zachęcać pracowników do pracy z biura, są wspomniane strefy wspólne. Coraz częściej w biurach pojawiają się strefy relaksu czy integracji, jak na przykład miejsce na piłkarzyki czy stół do ping-ponga.

Poniżej przedstawiamy zdjęcia jednej z realizacji wystroju wnętrza przestrzeni biurowych we Wrocławiu zaprojektowanych przez nasze studio projektowe.

Zachęcamy do zapoznania się z projektami wnętrz biurowych we Wrocławiu wykonanymi przez naszych specjalistów, dostępnymi w zakładce Projekt wnętrza biura.

Inspiracje i pomysły na aranżacje przestrzeni domu i mieszkania

Ważne jest, żeby projektowane wnętrza zachowywały jeden, wspólny styl. Jest to gwarancją, że wnętrza pozostaną harmonijne i spójne. Często stosowanym rozwiązaniem jest stworzenie podstawowej, dość neutralnej bazy. Do niej można dodawać detale i elementy wystroju wnętrza, które nadadzą przestrzeni charakteru i indywidualności. W tym celu można wprowadzić do wnętrza intensywny kolor lub element o niespotykanej formie.

Ciekawym zabiegiem, mogącym znaleźć zastosowanie przy 
projektowaniu wnętrz, jest wybór motywu przewodniego dla całości lub poszczególnych stref. Tak, jak już wspominaliśmy wcześniej, przestrzeń musi odpowiadać potrzebom jej użytkowników. Poniższy przykład aranżacji wnętrza domu został przygotowany dla rodziny, której istotną częścią są koty. W salonie przewidziano specjalną zabudowę meblową i drapak dla kotów.

Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi projektami aranżacji wnętrz domów i mieszkań wykonanymi przez architektów naszego biura projektowego.

Trendy, przestrzenie, inspiracje

Aktualnym trendem aranżacyjnym jest stosowanie jako elementu wyposażenia wnętrza roślinności i zieleni. Na rynku jest aktualnie mnóstwo propozycji na kwietniki o prostej minimalistycznej formie ramek stalowych. Pożądanym przez klientów kierunkiem w tworzeniu wystroju jest styl, który korzysta z naturalnych materiałów, a dominują jasne, ciepłe odcienie kolorów ziemi. Przy takiej neutralnej bazie pomieszczenia można zaproponować mebel w intensywnym kolorze lub ciekawej formie.

Przy projektowaniu wnętrz bardzo ważną rolę odgrywa oświetlenie. Ciekawa, designerska oprawa lampowa potrafi nadać klimat jak z marzeń całemu wnętrzu. Aranżację wnętrz może urozmaicić designerski neon, który przyciąga wzrok i łączy w sobie zarówno element kolorystyczny oraz przestrzenny.

Płytki – sposób na wykończenie wnętrza

W ostatnim czasie na rynku pojawia się bardzo dużo nowych, ciekawych kolekcji designerskich płytek. Płytki te można standardowo zastosować na posadzce. Świetnie sprawdzą się również na ścianach, które wymagają podwyższonej odporności na zmywanie w kuchniach, łazienkach, pomieszczeniach socjalnych. Rodzajów płytek jest nieskończenie wiele. Wyróżniają się formatem, kształtem, kolorem, sposobem wykończenia. Są stylowym sposobem na interesująco zaprojektowaną  płaszczyznę. Ciekawym pomysłem jest zestawienie ze sobą różnych płytek, jednak rekomendujemy pomoc architekta wnętrz, żeby mieć pewność, że dane zestawienie spełni nasze oczekiwania.

Oprócz wizualizacji wnętrz polecamy tworzenie fizycznych zestawień wybranych materiałów wykończeniowych. Dane elementy na żywo często przedstawiają się zupełnie inaczej niż na ekranie. Warto zestawić ze sobą różne próbki i porównać produkty, żeby wybrać najlepsze z możliwych połączeń.

Realizacja projektu wnętrz

Oprócz dobrego, dokładnego projektu wnętrz kluczem do zachwycającej realizacji jest sprawdzony wykonawca, który jest specjalistą w swoim fachu. Biuro OBA Architekci zapewnia kompleksową obsługę klienta, rozpoczynając od kompletnych działań przygotowawczych do projektowania (inwentaryzacja, ankieta i research), przez profesjonalny projekt, aż do pomocy w trakcie realizacji w ramach nadzoru autorskiego i rekomendacji sprawdzonych firm wykonawczych.

Aranżacja wnętrz – Wrocław

Jeśli jesteś zainteresowany profesjonalną usługą projektowania i aranżacji wnętrz, dostosowaną do Twoich potrzeb, koniecznie sprawdź nasze projekty dostępne w zakładce Projekty wnętrz.