Projekt tarasu – przydomowa przestrzeń marzeń

Projekt małej architektury, projekt tarasu

Spis treści:

Tarasy zewnętrzne przy domach mieszkalnych są świetnym rozwiązaniem na połączenie wnętrza domu i ogrodu. Nowoczesne tarasy stanowią funkcjonalne i wizualne połączenie tych dwóch środowisk. W poniższym wpisie znajdują się podstawowe informacje na temat kształtowania, projektowania i budowy tarasu trwałego na lata.

Projekt tarasu – potrzeby funkcjonalne

Tarasy zewnętrzne funkcjonalnie stanowią element pomiędzy wnętrzem a zewnętrzem. Najczęściej wyjście na taras zlokalizowane jest w salonie. Przydomowy taras stanowi przedłużenie strefy wewnętrznej. W większości przypadków taras najchętniej użytkowany jest popołudniami i wieczorami. Z tego względu najbardziej preferowaną ekspozycją tarasu przy domu jest oświetlenie południowo-zachodnim światłem. Umiejscowienie tarasu determinują jednak wiele warunków istniejących, jak wzajemne relacje między budynkiem a granicami działki. Zazwyczaj taras lokalizowany jest z tyłu domu, od strony ogrodu. Przydomowy taras jest elementem ściśle powiązanym z projektem ogrodu oraz na przykład placem zabaw z domkiem dla dzieci.

Przydomowe tarasy głównie służą za miejsce relaksu i odpoczynku na świeżym powietrzu. Najczęściej w głównej części tarasu pojawia się jadalnia ze stołem i krzesłami. Idealne miejsce do organizowania spotkań towarzyskich i grilli. 

Posiadacze działek o dużym metrażu mogą pozwolić sobie na rozbudowany taras o dużej powierzchni. Dodatkowo taras może obejmować przestrzenie przeznaczone do relaksu. Kształtowane są one za pomocą mebli ogrodowych i małej architektury. W przypadku tarasu wyniesionego na znaczną wysokość powyżej poziomu terenu możliwe jest stworzenie pod tarasem przestrzeni do składowania, na przykład na mebli ogrodowych.  


Dobre projekty tarasów i ich precyzyjne wykonanie gwarantują powstanie świetnej przestrzeni do wspólnego spędzania czasu. W ten sposób wpływają na zacieśnianie więzi międzyludzkich. Zarówno sąsiedzkich, jak i rodzinnych.

Nowoczesny taras

Podstawowa forma tarasu jest kwestią indywidualną. Może być tradycyjny lub w nowoczesnym stylu. Zróżnicowana forma tarasu może dodać charakteru budynkowi, w szczególności domowi typu kostka. Forma tarasu zależy od wzajemnych relacji budynku i jego otoczenia. Najważniejszą kwestią jest poziom wyjścia z domu i jego odległość od terenu. Gdy wyjście z domu jest bezpośrednio na poziomie ogrodu, mamy do czynienia z tarasem na gruncieMożna wtedy skupić się na pomysłach na kształt i aranżację tarasu. Może on być prosty i minimalistyczny lub przyjmować wymyślne kształty. Najlepiej w połączeniu z projektem ogrodu, by stworzyć spójną całość. Wszystko zależnie od upodobań i wizji klienta. 

Poniżej dwa zbliżenia na poszczególne podesty tarasu.

Samą aranżację tarasu można traktować prawie jak projekt wnętrza. Projektanci zajmują się projektowaniem w skali mikro, doborem elementów meblowych i dekoracyjnych aranżacji oraz doborem materiałów.

Taras ogrodowy

W przypadku znacznej różnicy wysokości pomiędzy domem a ogrodem, można kształtować taras w sposób bryłowy. Dzielenie tarasu na poszczególne podesty rozbija kubaturę i tworzy łagodne zejście do ogrodu. Tarasy podobnie jak balkony urozmaicają bryłę budynku. W przypadku kilku podestów tarasu w projekcie pojawią się schody. Warto pamiętać o maksymalnej różnicy wysokości poziomów, do której nie ma obowiązku stosowania balustrad. Wynosi ona 50 cm. Uskoki poziomów można zabezpieczyć również za pomocą innych środków niż balustrady, stosując rozwiązania bryłowe małej architektury. Funkcjonalny taras ogrodowy z tyłu domu bardzo często projektowany jest przy użyciu desek drewnianych z meblami ogrodowymi.

Taras może pełnić dodatkowe funkcje. Może stanowić podest wejściowy do letniego, ogrodowego basenu jak na poniżej przedstawionym projekcie.

Poniżej przedstawiamy przykładowe rysunki wchodzące w zakres projektu budowlanego powyższego tarasu.

Projekt tarasu – aranżacja przestrzeni

Bardzo częstym zabiegiem jest zaprojektowanie nad całym tarasem lub jego częścią zadaszenia. Zadaszenie stosowane jest w celu zabezpieczenia przed warunkami atmosferycznymi. Forma wiaty zależna jest od stylu całego budynku. Musi być spójna i tworzyć harmonijną całość. W zależności od potrzeb może przyjąć delikatną, ażurową formę. Wtedy chroni przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. 

Wiata z pełnym zadaszeniem
 o konstrukcji stalowej lub drewnianej będzie chronić przed opadami atmosferycznymi. Zadaszenie nabierze lekkiej formy, gdy będzie z przeziernego materiału. Materiałem może być szkło lub poliwęglan.

 

Prawidłowo zaprojektowane oświetlenie jest bardzo ważnym zagadnieniem projektu tarasu. Taras należy wyposażyć w oświetlenie podstawowe. Potrzebne jest ono do dobrego funkcjonowania obiektu. Dodatkowo świetnym zabiegiem jest dodanie oświetlenia klimatycznego. Jest to delikatne, przytłumione oświetlenie o ciepłej barwie. Nastrojowe oświetlenie wspaniale wpływa na klimat spędzania czasu na tarasie w godzinach wieczornych i nocnych.

Budowa tarasu – materiały i wykończenie

Na rynku istnieje wiele materiałów budowlanych, które można wykorzystać przy budowie tarasu. Zarówno inwestorzy jak i projektanci posługują się zdjęciami wykonanych realizacji w trakcie zbierania pomysłów i inspiracji przy projekcie tarasu.

Nowoczesny taras na gruncie
 można kształtować z płyt betonowych i kostki kamiennej. Dużo przyjemniejszym materiałem jest wykończenie w postaci drewna lub chociażby jego imitacji. Oprócz tego taras drewniany ma duże walory wizualne. Przy zastosowaniu w realizacji desek drewnianych konieczna jest ich coroczna impregnacja. Tylko regularnie oczyszczanie i impregnowanie zapewni dobry wygląd na lata. Dobrą alternatywą dla drewnianej deski jest deska kompozytowa. Jest to materiał stworzony z mączki drzewnej oraz tworzyw sztucznych PVB. Jest łatwy w montażu, pielęgnacji i posiada wiele opcji kolorystycznych.  Za pomocą systemowych rozwiązań bardzo łatwo stworzyć taras z desek kompozytowych, który jest podwyższony w stosunku do otaczającego poziomu terenu i ogrodu. Jest to bardzo przydatne w przypadku tarasów o podestach na różnych wysokościach. 

Projekt przydomowego tarasu może zawierać różne połączenia materiałów wykończeniowych. Bardzo powszechnym zestawem jest beton, drewno i stal. Ważne jest wizualne powiązanie bryły budynku z tarasem, na przykład poprzez zastosowanie podobnych środków przy projektowaniu tarasów i balkonów. 

Mała architektura i rośliny

Bardzo istotną kwestią przy projektowaniu tarasu jest aranżacja małej architektury. Ciekawym zabiegiem jest bryłowe formowanie tarasu. Za pomocą materiałów budowlanych można budować taras i jego formą tworzyć miejsca na poszczególne funkcje. Miejsca do siedzenia czy stoliki wcale nie muszą być zapewnione poprzez meble ogrodowe. Elementy te można tworzyć od razu za pomocą budulca tarasu poprzez rozrzeźbianie jego bryły. Stopnie z płyt betonowych z dodatkiem okładziny drewnianej mogą służyć jako siedzenie.

Świetnie pasującym do tarasów elementem są prefabrykowane donice na roślinność. Urozmaicają one taras i wprowadzają bezpośredni kontakt użytkowników z naturą. To z kolei ma działanie relaksujące, gdyż rośliny wpływają na samopoczucie. Dzieje się to za pomocą wszystkich zmysłów, na które rośliny oddziałują. Naturalny kolor roślinności wpływa kojąco na oczy, dodatkowymi bodźcami są natomiast zapach i delikatny szum posianej przykładowo łąki kwietnej. Projekt tarasu ściśle łączy się z projektem ogrodu.

Na poniższym widoku projektowanego tarasu można zaobserwować funkcjonalny pomysł na zastosowanie donic na kwiaty i rośliny. Oprócz oczywistej funkcji wprowadzenia roślin na przestrzeń tarasu stanowią barierę zamiast zastosowania standardowych balustrad.

Projekt tarasu – formalności i realizacja

W celu przystąpienia do budowy tarasu należy dopełnić wymaganych formalności. W przypadku tarasu na gruncie wystarczające jest zgłoszenie budowy do odpowiedniej jednostki administracyjnej. Każdy projekt należy jednak rozważać indywidualnie, gdyż ze względu na inne szczególne wymogi może być konieczne uzyskanie decyzji pozwolenia na budowę.  Należy pamiętać, że może wystąpić konieczność uzgodnienia projektu z odpowiednim konserwatorem zabytków, jeśli projektowany taras znajduje się przy zabytkowym obiekcie lub na obszarze objętym strefą ochronną. 

Poniżej przedstawiamy kilka rysunków technicznych powyższego projektu tarasu.

Satysfakcjonujące wykonanie tarasu drewnianego czy z innego materiału wykończeniowego w ogromnej mierze zależy od jakości usługi montażu tarasu. Należy pamiętać, że dokładność i precyzja wykonania są równie ważne co sam projekt tarasu. 

Zachęcamy do kontaktu i skorzystania z usług projektowych naszego biura OBA Architekci we Wrocławiu! Korzystając z naszego doświadczenia wspólnie stwórzmy taras marzeń z Państwa wizji!