Projekt podjazdu

Spis treści:

W dzisiejszych czasach niemal każdy posiada auto. A każde auto trzeba gdzieś zaparkować. W efekcie w prawie każdym projekcie domu jednorodzinnego architekt projektuje garaż, a razem z nim podjazd

Projekt podjazdu w domu jednorodzinnym

Podjazd do domu powinien być integralną częścią projektu. Ze względów funkcjonalnych garaż zazwyczaj znajduje się we frontowej części działki. Stanowi on część ogrodu i nie powinien go szpecić. Dlatego ważne jest, aby podjazd przed domem dokładnie przemyśleć już na etapie projektu budynku. Podjazd, oprócz funkcji praktycznej, może być elementem ozdobnym otoczenia. Dobrze zaprojektowany nie będzie zaburzał przestrzeni. Jego projekt powinien być dopasowany do charakteru i wyglądu domu. To, z jakiej będzie nawierzchni, jaki będzie miał kształt i stopień nachylania, uwarunkuje w jaki sposób będzie się komponował  z budynkiem. 

Wymiary podjazdu

Projekt podjazdu powinien uwzględniać jego główne zadanie. Podjazd jest prywatnym miejscem parkingowym. Powinien wytrzymać ciężar samochodu i umożliwić swobodne zaparkowanie, podjazd do garażu i wyjazd z działki. Szerokość podjazdu jest uwarunkowana ilością aut jakie mają być na nim zaparkowane. Dla jednego samochodu wystarczą 3 metry, jednak na każdy kolejny potrzebna jest dodatkowa przestrzeń. Oprócz tego, samochód powinien w całości wjechać na płytę podjazdu. Podjazd musi być więc wystarczająco długi, aby mógł go pomieścić. Można założyć, że długość miejsca parkingowego jest wystraczająca i minimalna długość podjazdu powinna wynieść 5 metrów. 

Z jakich materiałów wykonać nawierzchnię podjazdu?

Podjazd, oprócz zapewnienia miejsca parkingowego powinien ładnie wyglądać. Do parkowania nadaje się wiele materiałów. Najłatwiej manewruje się samochodem na utwardzonej nawierzchni. Dodatkowo, utwardzona nawierzchnia zapobiega roznoszeniu się brudu i ułatwia odprowadzanie wody w inne części ogrodu lub poza przestrzeń działki.  Dobór odpowiednich materiałów jest niezwykle ważny. Nawierzchnia podjazdu przed domem powinna komponować się z elewacją budynku. Często wybieranym materiałem jest kostka brukowa. Użycie kostki brukowej pozwala na utwardzenie podjazdu, jednocześnie jest ona materiałem eleganckim i uniwersalnym. Pasuje do wielu typów elewacji. Jest także wytrzymała i łatwo utrzymać ją w czystości. Jest także stosunkowo tanim materiałem. Innym popularnym materiałem do wykańczania podjazdu przed domem są płyty betonowe. Są one równe wytrzymałe jak kostka brukowa. Pozwalają na uzyskanie prostego nowoczesnego wyglądu podjazdu. Dobrze komponują się z nowoczesną bryłą domu z płaskim dachem. Na powierzchni płyty takiego podjazdu możliwe jest wykonanie tłoczenia imitującego kamień lub wzór kostki brukowej. 

Projekt podjazdu a odprowadzenie wody

Projekt domu, oprócz materiałów z jakich podjazd będzie zbudowany, powinien określać także jego stopień nachylenia. Spadek podjazdu ma olbrzymi wpływ na odprowadzanie wody z działki. Woda z płyty podjazdu nie powinna spływać w stronę domu, a raczej jak najdalej od budynku. Spadek płyty powinien kierować spływającą wodę w stronę ogrodu lub poza działkę. Woda nie powinna także zalewać ścieżki prowadzącej z garażu do domu. Mieszkańcy bez problemu powinni w ulewnym deszczu wejść do wnętrza budynku. Według polskiego prawa spadek podjazdu w domu indywidualnym nie powinien przekraczać 25%. Podczas wykonywania projektu należy więc pamiętać, że nachylenie podjazdu powinno być wystarczająco duże aby pozbyć się wody, jednak nieprzekraczające dozwolonych parametrów. 

Zielony podjazd jako część ogrodu

Podjazd do domu, oprócz kostki brukowej, może być zaprojektowany z materiału przepuszczalnego. Taki podjazd umożliwi obieg wody na terenie ogrodu i jednocześnie spełni rolę ścieżki dojazdowej do domu. Podjazd taki może być wykonany z każdego materiału, który będzie pozwalał na cyrkulację wody. Może to być płyta kratownica betonowa lub żwirek. Podczas wykonywania projektu  takiego podjazdu trzeba wziąć pod uwagę jego mniejsza wytrzymałość. Problemem może być też konieczność dbania o niego. Na powierzchni zielonej będą rosły rośliny. Aby podjazd do domu dobrze wyglądał trzeba poświęcić czas na jego plewenie bądź przycinanie.

Podjazd – składowa projektu domu

Podjazd w każdym domu powinien spełniać swoje zadanie. Niezależnie od jego projektu i formy jest on głównym wejściem i wjazdem na teren domu i ogrodu. Nieważne czy jest wykonany z kostki brukowej czy ze żwirku. Dobrze wykonany projekt zapewni podjazd dopasowany do całości domu. Jednocześnie każdy podjazd powinien spełniać swoje funkcje praktyczne. Budując dom należy pamiętać, że dobrze wykonany podjazd będzie cieszył użytkowników, ułatwiał im życie, a także będzie ozdobą budynku i ogrodu.