Projekt hotelu

projekt hotelu, projekt restauracji, projekt budynku usługowego, projekt, architektura, architekci wrocław, biuro architektoniczne z Wrocławia, studio projektowe, projekt hotelu w Kątach Wrocławskich,

Spis treści

Jak wykonać projekt hotelu?​

Hotele, pensjonaty i zajazdy to budynki, w których podróżni mogą odpocząć. Powinny w nich się znajdować wygodne i przytulne pokoje. Oprócz tego nie może zabraknąć restauracji w dobrym stylu i udogodnień, takich jak spa czy basen. Hotele mają możliwość funkcjonowania dzięki zapleczu i odpowiedniej współpracy poszczególnych stref funkcjonalnych i obsługi obiektu.

Projekt hotelu należy wykonać z niezwykłą starannością. Hotel jest rodzajem domu dla podróżnych. Goście muszą się w nim czuć swojsko i komfortowo. Projektowanie hoteli nie ogranicza się tylko do projektu pokoi i ich wnętrz. Obiekt powinien być wyposażony w recepcję i strefę spa z basenem. Typowy układ hotelu to układ korytarzowy. Pokoje są rozmieszczone wzdłuż korytarza. Pokoje mogą mieć różną powierzchnię użytkową. Zależy ona od standardu obiektu i liczby osób w jednym pokoju.  Im wyższy standard hotelu tym większy będzie pokój. Pokoje dzielą się także na pokoje jednoosobowe i dwuosobowe z różnym układem łóżek.  Dodatkowo, w każdym pokoju powinna być przewidziana łazienka. Do wnętrza wszystkich pokoi musi być możliwość wejścia dla osoby niepełnosprawnej. 

Funkcje dodatkowe w hotelu​

Projekt budynku hotelu to nie tylko pokoje. We wnętrzu budynku architekci muszą uwzględnić też recepcję i hol w eleganckim stylu. Nie można zapomnieć o restauracji dla gości  i przestrzeni rozrywkowej. Zastosowane rozwiązania powinny być zaprojektowane w sposób funkcjonalny i oryginalny. Powinny być zaprojektowane na miarę prestiżu budynku. Tak aby zadowolić gości i ułatwić funkcjonowanie obsługi budynku. Także elewacje powinny być przemyślane. To właśnie wygląd ścian zewnętrznych, ich charakter i dobór materiałów świadczą o renomie hotelu.

Oprócz typowych funkcji i wskazań inwestora w projekcie musi się znaleźć przestrzeń zaplecza. To dzięki niej inwestor może prowadzić działalność. To w niej poza zasięgiem naszych oczu wykonywane są wszystkie czynności związane z pracą hotelu. To właśnie ta przestrzeń działa jako system krwionośny realizacji.

Realizacja hotelu autorstwa naszej pracowni – OBA Architekci

Wśród naszych projektów znajduje się także projekt realizacji Hotelu Azyl w Kątach Wrocławskich. Jako architekci staraliśmy się już na etapie koncepcji połączyć estetykę z funkcjonalnością.  Inwestor poprosił nasze biuro architektoniczne o indywidualny projekt nawiązujący formą i klimatem do dawnego zajazdu. Zajazd dawniej stał na terenie działki realizacji. Budynek jest wykonany w technologii tradycyjnej murowanej. Wielkością i kształtem nawiązuje do budownictwa regionalnego. Na dwuspadowym dachu umieściliśmy rząd lukarn od strony parkingu. Do budowy i wykończenia elewacji inwestycji użyto tradycyjnych materiałów.

Hotel jako realizacja – wyzwanie

Budowa hotelu to wyzwanie nie tylko dla architekta. Jest to projekt, który wymaga współpracy projektanta i inwestora. Projektant jest jedynie autorem koncepcji i rysunków. Muszą one spełniać wszelkie wymagania inwestora, takie jak odpowiednia powierzchnia użytkowa. Inwestor ponosi koszty budowy, a pracowni zawierza jedynie wykonanie projektu. Dla inwestora ważne jest żeby przed doborem pracowni architektonicznej poszukać informacji na temat jej doświadczenia. Budowa hotelu to ogromne koszty. Ważne jest żeby go zaprojektować w sposób, który umożliwi sprawną i owocną działalność.