Projekt elewacji – wizytówka Twojego domu

Projekt elewacji domu

Spis treści:

Elewacja zewnętrzna domu czy budynku stanowi o jego wyglądzie i odbiorze przez użytkowników, przechodniów i innych. Istotną kwestią jest relacja z najbliższym otoczeniem i budynkami w okolicy. Projekt elewacji może nawiązywać do nich swoją estetyką lub zupełnie się wyróżniać. Wszystko zależy od koncepcji i podejścia projektowego. Od projektu elewacji i ceny użytych materiałów w dużej mierze zależy koszt całej realizacji.

Projekt elewacji – wpływ funkcji budynku na elewacje

Projekt elewacji w ogromnej mierze zależy od typu i funkcji projektowanego budynku oraz od budżetu, jaki może być przeznaczony na materiały i realizację. W trakcie prac projektowych sprawdzane są różne rozwiązania, żeby znaleźć idealny balans proporcji elewacji i jej relacji z otoczeniem. Wykonywalne są zarówno rysunki elewacji, jak i model 3d w celu sporządzenia wizualizacji 3d.  

Produkty stosowane na elewacjach​

Z materiałów elewacyjnych oczywiście najbardziej budżetowym rozwiązaniem będzie zastosowanie tynku. W momencie, gdy budżet pozwala na więcej, można zastosować fragmentarycznie lub całościowo inny materiał. Mogą to być różnego rodzaju okładziny elewacyjne. Architekci cenią sobie szczerość zastosowanego materiału i chętnie projektują przy użyciu naturalnych materiałów, takich jak drewno, kamień. Oczywiście rynek oferuje bardzo dużo zamienników czy imitacji.

Użycie innego materiału, o innym kolorze czy fakturze, wskazuje i zwraca uwagę na konkretne miejsca na elewacji. Za pomocą takiego działania można wskazać na istotne funkcjonalnie fragmenty elewacji. Projektowanie elewacji ma zatem dużo większe znaczenie niż tylko estetyczne. Przykładem takiego działania jest wyróżnienie strefy wejściowej i podjazdu. 

Poniżej przykłady użycia płytki klinkierowej na budynkach o różnej funkcji, na elewacji domu, części biurowej przedsiębiorstwa oraz elewacji hali produkcyjnej. 

Projekt elewacji budynku Twoich marzeń​

Na projektowaną elewację ogromny wpływ wywiera funkcja i to, co dzieje się wewnątrz budynku. Chodzi zarówno o wielkości i umiejscowienie otworów okiennych i wejściowych, jak i o technologię wykończenia. Świetnym przykładem budynków, odzwierciedlają na zewnątrz funkcjonalną potrzebę są budynki przemysłowe. Elewacje hal magazynowych, montażowych i produkcyjnych w czytelny sposób pokazują na zewnątrz, które wnętrza wymagają doświetlania światłem dziennym. 

Elewacje budynków przemysłowych powstają zazwyczaj bardzo szybko, tak jak cały budynek. W przemyśle czas odgrywa ogromne znaczenie. Powszechnie stosowanym systemowym rozwiązaniem jest stawianie ścian z płyt warstwowych, które posiadają wkład z termoizolacją.  Poniżej przedstawiamy kilka elewacji na zdjęciach naszego projektu.

Zachęcamy do zapoznania się z wykonanymi przez projektantów OBA Architekci propozycjami elewacji budynków różnego typu i o różnej funkcji w zakładce Projekty budynków – Architektura.

Kolorystyka elewacji​

Po wyborze typów materiałów kolejnym etapem jest dobór konkretnej kolorystyki. Architekt tworząc profesjonalny projekt elewacji i wizualizacje 3d sprawdza wiele różnych rozwiązań i korzysta z różnorakich inspiracji, żeby klient otrzymał jak najlepszą koncepcję.

W celu dobrej gry materiałów architekci zestawiają je ze sobą i tworzą realny moodboard używając fizycznych próbek danych elementów.

Usługa modernizacji elewacji domu​

Poniżej przedstawiamy efekt realizacji modernizacji elewacji. Przed podejćiem do prac projektowych wykonano oczywiście dokładną inwentaryzację oraz research informacji na temat danej nieruchomości. Realizacja termomodernizacji z doborem kolorystyki elewacji spełniła oczekiwania klienta. Mając do dyspozycji odnalezione historyczne pocztówki i zdjęcia nasi architekci zaprojektowali elewację budynku przy użyciu tynków renowacyjnych.

Każda modernizacja, remont czy zmiana elewacji istniejącego budynku wymaga indywidualnego podejścia oraz zebrania wszelkich dostępnych informacji na temat obiektu. W przypadku nieruchomości, która znajduje się w strefie ochronny konserwatorskiej albo jest obiektem chronionym, należy uzgodnić projekt z konserwatorem zabytków. Do ważnych kwestii należą kolorystyka elewacji, technologia renowacji, użyte materiały i projektowane zmiany w otworowaniu elewacji. Konserwator analizuje projekt elewacji wykonany przez architekta i może go zatwierdzić, wnieść uwagi lub odrzucić. 

Coraz bardziej powszechną, dobrą praktyką przy zmianie elewacji i jej termomodernizacji jest usuwanie wieloformatowych ogłoszeń i reklam. Jest to zabieg, dzięki któremu poprawia się stan ładu przestrzennego i stan otoczenia. Na zestawieniach zdjęć elewacji z reklamami ogłoszeniowymi i po ich usunięciu widać ogromną różnicę w jakości elewacji.