Dom nowoczesny – na co zwrócić uwagę?

domy w stylu nowoczesnym, architekt bierze pod uwagę zmiany i wprowadza korekty

Spis treści:

Czym się charakteryzuje nowoczesny dom?

Dom nowoczesny to dom, który jest bezpieczny, pasywny i energooszczędny. Budynek w nowoczesnym stylu i designie. Dom inteligentny. Każdy rozumie to pojęcie inaczej.  Najważniejsze jest, żeby wymarzony dom był ostoją i azylem dla jego mieszkańców. 

Nowoczesny dom powinien posiadać szereg udogodnień dla jego mieszkańców. Powinien być bezpieczny i odporny na zniszczenia. Powinien być ekonomiczny i oszczędzający energię. Nie powinien szkodzić środowisku. Mieszkańcy domu nowoczesnego powinni mieć więcej czasu dla siebie. W domu nowoczesnym powinny znajdować się nowoczesne rozwiązania. Automatycznie włączane światła i zasłony czy inteligentne sprzęty domowe zwiększające komfort codziennego użytku. Urządzenie te pozwalają też oszczędzać czas i energię elektryczną. W końcu, dom nowoczesny powinien mieć design odpowiadający dzisiejszym czasom. Prosta forma, duże okna, często także płaski dach. To są cechy, które wyróżniają domy w stylu nowoczesnym.

Projekty domów nowoczesnych

Projekt domu to dla wielu osób trudny temat. Dom powinien spełniać wszystkie wymagania właściciela. Sam projekt powinien być dokładnie przemyślany. Z domem nowoczesnym wielu osobom kojarzą się domy parterowe z płaskim dachem. Projekty domów nowoczesnych często mają otwartą przestrzeń we wnętrzu. Domy takie są podzielone na strefy funkcjonalne bez użycia przegród. Ich bryła jest stosunkowo prosta. Często mają duże przeszklenia.

Nie każdy dom nowoczesny musi być zwieńczony płaskim dachem. Dom nowoczesny może też być zaprojektowany jako budynek z dachem dwuspadowym. Ma on wtedy poddasze i zachowuje nowoczesny design. Dom nowoczesny powinien także być wykończony materiałami w nowoczesnym stylu. Można w nim również zastosować innowacyjne rozwiązania i elementy. 

Projekt domu – nowoczesne rozwiązania

 

Podział przestrzeni

W nowoczesnym domu znajduje się jak najwięcej otwartej przestrzeni. Projekt taki opiera się na podziale przestrzeni na strefy bez stosowania ścian. Wnętrza dzielą na mniejsze przestrzenie elementy ruchome lub elementy wyposażenia . Domy parterowe cieszą się dużym powodzeniem. Nie dzieli się w nich przestrzeni na dwa piętra. Projekt takiego budynku nie zawiera schodów. Automatycznie zmniejsza to koszty jego budowy.

Bryła

Bryła budynku nowoczesnego powinna być możliwie jak najprostsza. Często projekt domu nowoczesnego to dom parterowy z płaskim dachem. Jednak coraz częściej spotyka się rozwiązania z dachem dwuspadowym i użytkowym poddaszem w nowoczesnym stylu. Coraz modniejsze stają się nowoczesne stodoły. Są to projekty domów nowoczesnych z dachem dwuspadowym. Wykończone są najczęściej drewnem. Ich ogólna forma przywodzi na myśl stodołę i stąd wzięła się ich nazwa.

Oszczędzanie energii

Projekty domów nowoczesnych uwzględniają także oszczędzanie energii. Istnieje szereg rozwiązań, które pozwalają na ograniczenie zużycia prądu, wody i ciepła.

Projekt nowoczesnego wnętrza

 

nowoczesnym domu rozwiązania we wnętrzach powinny być stylowe. Jednoprzestrzenne wnętrza dzieli się na strefy użytkowe. Za pomocą przegród czy elementów wyposażenia uzyskuje się mniejsze strefy. Całość budynku powinna być stylistycznie powiązana ze sobą. We wnętrzach królują surowe materiały. Kolorowe dodatki dodają uroku. Proste formy definiują współczesne projekty.

W budynkach z dwuspadowym dachem i użytkowym poddaszem na piętrze lokuje się sypialnie. Do tej strefy mają wstęp głównie domownicy.  Na parterze z kolei znajduje się reszta pomieszczeń. To one powinny wywierać największe wrażenie na przychodzących do domu gościach. Projekty domów nowoczesnych powinny być  wykonane tak, aby uwzględniać podział na strefę prywatną i reprezentacyjną. Projekt każdej sypialni na poddaszu może być zupełnie inny. Ich wygląd i styl zależy od upodobań lokatora. 

Domy parterowe również powinny być podzielone na strefy. Ich bryła uniemożliwia lokowanie sypialni na poddaszu. Przy wejściu do domu znajduje się kuchnia i salon. Dalej łazienki i sypialnie.  W projekcie domu nie należy zapominać o pomieszczeniach pomocniczych. Pozwolą one na schowanie narzędzi czy wieszanie prania.  

Oszczędzanie energii

W ostatnich latach wiele mówi się na temat oszczędzania energii. Każdy może zastosować w swoim domu rozwiązania umożliwiające oszczędzanie prądu, wody czy ciepła. Energooszczędność i pasywność budynku uwzględnia się już na etapie projektu domu.

Najbardziej znanym sposobem na energooszczędność są panele fotowoltaiczne na dachu domu. Takie rozwiązanie jest łatwo zastosować na domach ze skośnym dachem. Panele dla maksymalnej wydajności muszą być odpowiednio nachylone. Jednak istnieją tez sposoby na montaż paneli na domach z płaskim dachem.

Oszczędzanie ciepła i prądu jest łatwiejsze w budynku o prostej bryle. Rozłożyste domy z wieloma skrzydłami mają więcej powierzchni ścian do ocieplenia. Tym samym tracą przez ściany zewnętrzne więcej ciepła. Tak samo domy parterowe przez mniejszą powierzchnię ścian tracą mniej ciepła niż budynki z poddaszem. Wiele zależy od bryły budynku, jednak projekty domów nowoczesnych uwzględniają nowoczesne materiały. Dzięki nowym rozwiązaniom nawet w potężnym domu z poddaszem możliwe jest efektywne ogrzewanie i oszczędzanie energii.

Rozwiązania energooszczędne

W projekcie domu często uwzględnia się też oszczędzanie wody. Projektuje się odzysk wody deszczowej i ścieków szarych do nawadniania ogrodów. Oprócz tego na domu z płaskim dachem można zaprojektować zieleń pasywną. Zwiększa ona powierzchnie zieloną na działce i zapewnia optymalne warunki do gromadzenia wody.

Projekty domów nowoczesnych

Nie ma jednej definicji domu nowoczesnego. Należą do nich współczesne domy, od parterowych po domy z poddaszem. Dom nowoczesny powinien być przede wszystkim bezpieczny. Powinien być miejscem dla domowników, w którym czują się dobrze. Powinien być domem, do którego chce się wracać. Projekt domu nowoczesnego powinien brać pod uwagę również środowisko naturalne, ale przede wszystkim potrzeby jego mieszkańców.