Spis treści:
Cegła to materiał budowlany znany od lat. Zaczęto jej używać na terenie Europy w okresie średniowiecza i zapomniano w latach modernizmu. Obecnie znów powraca do łask. Coraz częściej inwestorzy swoje domy chcą budować z cegły. Takie domy zachwycają swoim urokiem i elegancją. Dzięki temu, wyróżniają się też spośród typowej, współczesnej zabudowy.
Domy z cegły – fakty i mity
Przed budową domu z cegły, inwestor powinien dowiedzieć się czy będzie to opłacalna inwestycja. Dom powinien służyć przez długie lata. Odpowiednio zaprojektowany, wybudowany i zadbany dom ceglany może przez długie lata pięknie wyglądać. Oprócz tego taki dom może również zapewniać odpowiedni komfort termiczny i akustyczny. Istnieją różne rodzaje cegieł, spośród których część jest doskonałymi izolatorami, na przykład cegła dziurawka. Ściany domu ze starych, typowych cegieł również można odpowiednio zaizolować od wnętrza nie niszcząc elewacji. Dzięki temu można zapewnić we wnętrzach optymalną temperaturę, a domek zachowa swój charakter.
Cegła ma niepowtarzalne walory estetyczne. Nie da się podrobić jej koloru i faktury. Każdy pojedynczy element na ścianie ma odmienną barwę. W połączeniu ze światłem załamywanym na elementach domu zapewnia budynkowi unikalny wygląd. Cegła jest rodzajem materiału dość łatwym w czyszczeniu i utrzymaniu. Nie trzeba jej konserwować, a zabrudzenia na elewacji wystarczy spłukać myjką ciśnieniową. Dom z elewacją z cegły może wyglądać efektownie przez lata. Cegła jest materiałem mrozoodpornym i wytrzymałym. Elementy ceglane można też wykorzystać na ścianach wewnętrznych budynku podczas aranżacji wnętrz.
Budowa czy remont?
Inwestor musi przemyśleć jaki rodzaj domu chce zbudować. Można postawić na nowoczesność i wybudować ceglany dom o prostej formie i płaskim dachu. Można także postawić budynek z współczesnych materiałów i jedynie elewacje wykończyć elementami ceglanymi. Inwestor może też użyć cegły z rozbiórki do budowy domu lub wyremontować stary ceglany budynek.
Projekt domu z cegły rozbiórkowej
Inwestor powinien pamiętać, że budowa obiektu z cegły rozbiórkowej to swego rodzaju wyzwanie wykonawców. Wykonanie takiego projektu wymaga precyzji i cierpliwości. Podobnie jak wznoszenie samego budynku. Cegły różnią się od siebie wymiarami i barwą, czasem również stopniem wypału i teksturą. Zapewnia to budynkowi niepowtarzalny wygląd. Wymaga też przemyślenia projektu elewacji budynku i starannego układania elementów ścian. Inwestor musi być świadomy czasu jaki zajmie budowa domu. Cegła rozbiórkowa jako materiał wtórny powinna być dokładnie przebadana pod względem jej właściwości mechanicznych.
Budowa domu z cegły
Aby zbudować budynek z cegły od podstaw inwestor musi przemyśleć kilka kwestii. Należy zdecydować się jaki rodzaj cegły chciałby użyć do budowy domu. Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów cegieł. W ofercie inwestorzy znajdą materiały takie jak cegły pełne lub różne rodzaje pustaków. Każdy rodzaj elementów jest przeznaczony do innych funkcji i miejsc w domu i ma inne właściwości. Różne rodzaje pustaków służą do murowania ścian nośnych. Inne materiały są przeznaczone na elewacje budynku, a inne rodzaje do murowania elementów we wnętrzach domu.
Dach i okna
Inwestor powinien też przemyśleć rodzaj dachu. Może zdecydować się na dach płaski lub dach dwuspadowy. Wykończenie elementów dachu powinno być dopasowane do materiałów na elewacji domu. Dach płaski zapewni budynkowi nowoczesny wygląd, a więźba bardziej tradycyjny. Wybór rodzaju wykończenia ścian budynku też będzie dla inwestora wyzwaniem. Ściany domku ceglanego nie muszą być z samej cegły. Może być ona skomponowana z różnymi rodzajami materiałów. Na elewacjach z cegła można łączyć elementy drewniane czy kamienne. Oprócz dachu, ścian i wykończenia elewacji domu ważną kwestią są okna. Ich forma, kształt i wielkość definiują jak budynek będzie wyglądał.
Materiał wykończeniowy we wnętrzach
Cegła jako materiał nadaje się też do wykańczania elementów wnętrz domu. Jest zróżnicowana pod względem koloru i tekstury. Inwestor dzięki temu ożywi ściany wnętrza i nadaje mu unikalny klimat. We wnętrzach domu można ją użyć na ścianach lub podłogach. Jest niezastąpionym materiałem podczas urządzania wnętrz w stylu loft. Cegła na ścianach w połączeniu ze współczesnymi elementami podbija serca inwestorów. Dla miłośników wnętrz w stylu industrialnym, w ostatnich latach sklepy budowlane poszerzyły swoją ofertę elementy nadrukami ceglanymi. Dzięki temu każdy inwestor może wykończyć wnętrza swojego domu materiałami podobnymi do cegły.