DOM JEDNORODZINNY, WROCŁAW

+
Inwestor: Inwestor prywatny
Projekt: sierpień 2017
Powierzchnia zabudowy: 210 m2
Powierzchnia użytkowa: 337 m2
Funkcja: Dom jednorodzinny
Lokalizacja: Wrocław, Leśnica
Realizacja: 2018/2019

Projekt domu jednorodzinnego we Wrocławiu

W jaki sposób postawić nowoczesny dom jednorodzinny przy dużych ograniczeniach związanych z zapisami prawa miejscowego? Z tym problemem zwrócił się do nas jeden z prywatnych klientów, który potrzebował stworzyć wyjątkowe miejsce do życia o dużej przestrzeni. 

Projekt architektoniczny stanowił dla nas nie lada wyzwanie nie tylko z powodu otoczenia i kontekstu, jakim była historyczna zabudowa osiedla Leśnica we Wrocławiu, ale i zapisów prawnych ograniczających wielkość zabudowy. Co więcej, życzeniem inwestora było stworzenie koncepcji garażu wplecionego w strefę dzienną, który właściwie wyeksponuje posiadany przez klienta samochód będący perłą światowej motoryzacji.

 

Nowoczesny dom piętrowy z garażem ekspozycyjnym

W ten sposób powstał projekt wolnostojącego dwukondygnacyjnego domu jednorodzinnego o powierzchni użytkowej 337 m2. W jego strukturę został wbudowany dwustanowiskowy garaż do użytku codziennego oraz garaż ekspozycyjny połączony z częścią dzienną, dzięki czemu udało się stworzyć doskonałe miejsce do prezentacji wyjątkowego auta.

Nowoczesny wygląd domu jednorodzinnego osiągnęliśmy poprzez zastosowanie płaszczyzn na fasadzie budynku wykonanych z trzech materiałów – białej gładkiej ściany w technologii Aquapanel, fornirowanej płyty elewacyjnej oraz aluminiowej stolarki okiennej w systemie   fasadowym. Takie połączenie kolorów oraz struktur nadaje całości budynku wyjątkowo wyrazistego charakteru, który doskonale kontrastuje i zarazem komponuje się z otoczeniem.

 

Układ pomieszczeń w projekcie domu jednorodzinnego

W projekcie parteru znalazły się: łazienka, pomieszczenia gospodarcze oraz ze strefa dzienna, w której umieściliśmy przestronny salon o wysokości dwóch kondygnacji, kuchnię oraz jadalnię. Na piętrze stworzyliśmy przestrzeń dla domowników i przyjezdnych gości, która kryje w sobie otwartą na strefę dzienną antresolę, dwie sypialnie, łazienka, pralnię oraz tzw. master bedroom, czyli sypialnię z prywatną łazienką oraz garderobą.

Przejście do ogrodu zaprojektowaliśmy tak, aby stało się przedłużeniem wnętrza domu (np. w czasie letnich dni) oraz stanowiło część przestrzeni. Dzięki temu wydaje się, jakby ogród „przeniknął” do budynku i był stałym elementem jego struktury. Efekt ten udało się uzyskać za pomocą przeszkleń, które doskonale łączą z przestrzenią i pozwalają swobodnie przechodzić między domem a ogrodem. Dzięki temu można z łatwością z niego skorzystać i np. napić się kawy na tarasie podczas letniego sobotniego poranka czy przyjąć gości na grilla.

 

Realizacja projektu domu piętrowego przez OBA Architekci

Naszym zadaniem w realizacji projektu domu było stworzenie koncepcji architektonicznej, wykonanie odpowiednich projektów budowlanych oraz wykonawczych, otrzymanie pozwoleń na budowę oraz nadzór autorski nad całością prac budowlanych. Dzięki temu  osiągnęliśmy efekty, które pozwoliły w pełni na wykorzystanie terenu i stworzenie przestrzennego oraz wygodnego miejsca do życia w nowoczesnym wydaniu.

DOM JEDNORODZINNY, WROCŁAW
DOM JEDNORODZINNY, WROCŁAW
DOM JEDNORODZINNY, WROCŁAW
DOM JEDNORODZINNY, WROCŁAW
Do góry